Истакнат пост

Некои податоци просто се невероватни

Некои податоци се просто невероватни,зачудувачки. На прв поглед изгледа дека нема некоја директна врска со техниката и технологијата , но ...

НОВО ОД ТЕХНИКАТА

Каде сме  во светот на техниката и технологијата сите добро знаеме .

  Но каде е светот ?   

 

Qi Wireless

Полнење  на мобилен безжично принцип Qi WirelessНаскоро ќе бидете во можност да се ослободите од проблемите со константно празната батерија на вашиот мобилен телефон и носењето на полначите, бидејќи компанијата “IKEA” од април оваа ќе започне со продавање на овj интересeн геџет.

Производот ќе  може да се купи и вгради во  постоечкиот мебел во семејниот дом. Овој уред е дизајниран од компанијата “Wireless Power Consortium”, а овие полначи ќе бидат сместени во делови на мебелот како што се маси и ламби, а ќе функционираат со помош на технологија која се нарекува Qi Wireless.

Што лошата страна на овој уред?
Уредот ќе чини околу 60 евра.
Видео клик на повеќе 
09.03.2015

___________________________________________________________________

Кинезите ќе прават воз кој воопшто не застанува на станиците

https://www.youtube.com/watch?v=DIeRrU4_M3Q

 

 Во суштина, нема да има потреба возот воопшто да застанува на станиците, што уште повеќе ќе го намали времето на патувањето од еден град во друг град. Имено, патниците би се качувале на посебна движечка платформа која ќе ги качи во возот во движење. Во истиот миг, возот ќе пушта друга платформа на истата станица за патниците, кои се во движење, да може да се симнат.

повеќе

____________________________________________________________________

 Летечки автомобил

Летечки автомобил AeroMobil 3.0,  е  производ на компанија од Словачка AeroMobil. Фирмата е во развој од 1989 година. Во лет, таа може да достигне 124 километри на час а може со еден резервуар да лета  430 милји . Сопствениците може да го паркирате во нормален паркинг .


http://www.businessinsider.com/flying-car-aeromobil-flies-430-miles-2014-12?utm_content=buffer708f9&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer

видео

17.12.2014

____________________________________________________________________

 Microsoft работи на новиата верзија на Windows 10 .Со ова верзија на најпопуларниот оперативен систем, вака ќе разговараме на Skype.

https://www.youtube.com/watch?v=G87pHe6mP0I
видео
 17.12.2014

 ____________________________________________________________________

 Не е ново во техниката но секогаш ваквите решенија иницираат будење на креативното во нас 

https://www.youtube.com/watch?v=lO-T70n8abc

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

повеќе

14.12.2014

____________________________________________________________________

 Во средно училиште во Англија  чекорите на учениците се претвараат во електрична енергија

http://video.scientificamerican.com/services/player/bcpid1399191810?bctid=2726986889001

 

Тие користат технологија наречена „the Pavegen system“ кој користи подни плочки за да го конвертира притисокот во електрична енергија.

 

 

 

 

 

 

 

  видео 

15/09.2014

___________________________________________________________________

Паметен прстен

Паметен прстен кој овозможува контролирање на смартфон уреди со Андроид и и ОС оперативен систем, наскоро ќе се најде во продажба.

Смарт Ринг“ е прстен што се поврзува со смартфон преку блутут технологија, а овозможува управување со повици и други известувања на смартфонот. Освен тоа, доколку корисникот се оддалечи повеќе од десет метри од смартфонот ќе добие за тоа известување на прстенот.Паметниот прстен добива известувања и од социјалните мрежи и покажува време. Неговата батерија трае 24 часа, а се полни по безжичен пат.Можеби повеќе ќе ви се допадне прстенот на компанијата Logbar.
Погледнете го видеото па одлучете :)

 ____________________________________________________________________

Најголема соларна електрична централа

На  површина од 13 квадратни километри на границата меѓу американските сојузни држави Невада и Калифорнија,во близина на градот ПРИМ во Невада се простира најголемата соларна електрична централа. Целата инвестиција е со вредност од 2.2 милијарди долари.Има три енергетски блока и може да се произведе околу 400 мегавати електрична енергија што е доволно за снабдување на 140.000 домови.Акумулирање на топлотниот облик на енергија се изведува на во котли поставени на кули високи 140 метри,а почетната енергија ја обезбедуваат 350.000 огледала кој компјутерски се контролирани за максимално искористување на сонцето.

 ____________________________________________________________________

Маса со нов дизајн и функционалност

Искрено се воодушевив од решението на функционалноста на масата и затоа го споделувам со вас. Инаку маса како маса не ново во во техниката. Во секој случај имате маса за 6-мина и по потреба брзо и едноставно се претвара во маса за 10-12-мина.


http://www.youtube.com/watch?v=Ndj8VevKm1U

    повеќе

_____________________________________________________________________

  Ен Макосински 15 годишно девојче создаде светилка што работи од топлината на раката.


повеќе
Ен, благодарение на својот изум стана дел од финалистите на светскиот научен саем кој го организира Google. Таа за главната награда ќе се натпреварува во конкуренција со уште 14 останати.
повеќе

 ____________________________________________________________________

Шеснаесет годишната  Елиф Билгин, создаде био-пластика од кора од банана.

повеќе
Елиф две години го усовршувала процесот, а сега нејзината техника може успешно да се користи за добивање на еколошки прифатлива пластика која е лесно разградлива, независна е од нафтата и е погодна за околината, а може да се користи за изолација на кабли.
„Мојот проект има потенцијал да стане решение на големите проблеми со загадувањето, предизвикани од обичната пластика.
 повеќе

____________________________________________________________________

Машина која гради патека

 Градењето нови патиштата е напорна и истоштувачка работа , но сега благодарение на еден холандски иноватор, поплочувањето на патиштата и патеки повеќе не е мака.

 

 

 

 

 повеќе

____________________________________________________________________

  Електронски начин на одгледување на цвеќе


Се продава на Amazon.com, а достапни се различни видови растенија: мини домати, лути пиперчиња, босилек, магдонос, цитронела, француски невен, жалфија, колеус (шарена коприва)…

Click & Grow е креативен изум кој на вашиот дом ќе му даде допир со природата. Најинтересното е тоа што на овие саксии со цвеќиња, не им треба градинар. Во саксијата има електронски систем, кој е способен сам да ја дозира водата, хранливите материи и воздухот, кои му се потребни на цвеќето. Сѐ што треба да направите е да ставите батерии и вода во садот, а за останатото ќе се погрижат сензорите, софтверот и процесорот.Погледнете го видеозаписот.Кликни на повеќе.


____________________________________________________________________

Роботска рака


 

 

 

повеќе

____________________________________________________________________

Погледнете го ова пакување


 

  повеќе

____________________________________________________________________

Кои се опасностите од штедливите сијалици? 

 Од први септември 2012Vгодина, во Европската унија повеќе не смеат да се произведуваат сијалици со жица која се вжарува бидејќи се неекономични потрожувачи на енергија - во светлина претвораат само 5% од електричната енергија.

___________________________________________________________________

Невидлива кацига 


Ана Хаупт и Тереза Алстин, после 7 години истражување и напорна работа, измислија револуционерна кацига која ќе спаси многу човечки животи.

____________________________________________________________________

Освоен е Марс
5.08.2012 год. 10:23 pm

 

____________________________________________________________________

Што се може да направи роботот Asimo


 Новиот Асимо има засилени нозе, поголем расчекор и поголема стабилност која ја контролира напредната технологија, а таа му овозможува да трча многу брзо.


повеќе 


____________________________________________________________________

   Мобилните ќе се полнат со помош на телесната топлина

 Дури и само со допир на ткаенината Power Felt, создадена на Универзитетот Вејк Форест во Северна Каролина, топлината се претвора во струја, со помош на јаглеродните нано-цевки вткаени во материјалот.

 Ееден ден додавањето на ваков материјал на мобилните уреди би можело да чини само 1 американски долар.

повеќе 

____________________________________________________________________

 Space Shuttle Discovery 

 Погледнете како е внатре во кабината на леталото

 

повеќе 

____________________________________________________________________

 Возот наречен куршум 

                              Овој тип на воз во 2003 година го сруши рекордот во брзина до 581 километри на час.Туу....туууууу...тууууфффф...........само 10 пати во просек побрзо на релација Скопје-Велес. Кај може да се спореди со нашиот шпанец, или со шинубусите произведени по втората светска војна.Со нив е авантуристички да патуваш влеваш,седнваш,ама кога и дали ке стасаш каде си наумил никој не знае....А што со овој воз. Додека си седнал си стасал. Е кај е авантурата...без врска. Ако сакате да се разочарате кликни на повеќе видете го видеото, јас искрено сум пишман. 

 повеќе

____________________________________________________________________

Робот се препозна самиот себе во огледало

        Идејата за овој мал експеримент дошла откако било споменато дека само човекот, делфините и некои видови на мајмуни можат да се препознаат самите себе во огледалo.

 повеќе

 

____________________________________________________________________

 Роботи-чувари во затворите во Јужна Кореја 


                      Во најновото известување од BBC дознаваме дека наскоро ќе започне тест периодот за користење на роботи-чувари во затворите на Поханг, Јужна Кореја. Роботите, кои ќе бидат високи околу два метри, се развиени од страна на Азијскиот Корекционален Форум, и ќе служат за мониторирање на "абнормално" однесување.
                           Доколку роботите забележат било каква акција која би била окарактеризирана како ризична, тие веднаш ќе ги известат чуварите. За жал на сите обожаватели на научно-фантастичните акциони филмови, овие роботи нема физички да реагираат при било какви проблеми со затворениците, туку се направени да имаат "пријателски" изглед, и им овозможат пријатен престој на затворениците. 
повеќе 

____________________________________________________________________

Првиот автомобил made in Бугарија


Коментар?
Дали имам? Имам ....имам - ама мудро молчам. 

повеќе 


____________________________________________________________________

 Чипови за следење во училишните униформи 

         Ова „новина“ не бев сигурен дали и каде да ја поставам. Се одлучив сепак да ја објавам како (не)посакувана метода-постапка за решавање на овој проблем. Се надевам дека во Македонија проблемите ќе  се решаваат на посуптилен начин. Зошто? Е ...тука имам милион затоа но не е место a ни време.

повеќе

____________________________________________________________________

Наскоро ќе гледаме преку ѕид

 Терахерцниот опсег се наоѓа помеѓу микробрановите и инфрацрвените бранови и им овозможува на уредите да „продрат“ низ објектите слично како рендгенските бранови. Кога тие сигнали со терахерцни бранови патуваат од вашиот телефон дел се враќа назад, а сензорот во чипот ги фаќа и од нив создава слика.
  И за сите оние кои се грижат да не бидат шпионирани, научниците оваа технологија ја направија со можност да се гледа на само 10 см оддалеченост.
A јас мислам дека е ова можност за докажување на некој хакер.  

повеќе 

____________________________________________________________________